Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 271 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
WIRTUALNY SPACER PO GMINIE STĄPORKÓW

JAK SKUTECZNIE DORŻNĄĆ SAMORZĄD. CZYLI SŁOW KILKA O SYTUACJI W GMINACH.

niedziela, 09 września 2012 11:59

                                                                  Stąporków, dn. 8 września 2012 r.

 

                                                                               Szanowny Pan

                                                                               Donald Tusk

                                                                               Prezes Rady Ministrów RP

 

Szanowny Panie Premierze,

 

Zwracam się z prośbą o rozpoczęcie polityki wspierania, a nie jak to ma miejsce obecnie, nakładania na samorządy kolejnych zadań, z którymi Gminy za chwilę przestaną sobie radzić.

Nie możemy ludziom kazać żyć w kraju, w którym wójt czy burmistrz myśli jak znaleźć pieniądze na bezpańskie psy i koty, w sytuacji gdy za chwilę może zacząć brakować funduszy na realną pomoc dla dzieci czy samotnych matek.

Dziś bowiem oddanie psa do schroniska kosztuje Gminę 1500 złotych. A wie Pan Premier ile pomoc społeczna przeznacza na pomoc dla 5-osobowej rodziny? I wie Pan Premier co jest problemem? To, że na psa i kota muszę znaleźć środki. Bo również psu i kotu gwarantują to jasne przepisy. Zgoda. Szkoda tylko, że później spać po nocach nie mogę, bo zastanawiam się gdzie znajdę środki na pomoc ubogim i potrzebującym mieszkańcom Gminy.

I w tej całej sytuacji wypada mi się jedynie cieszyć, że Gmina, której jestem burmistrzem ma 34% zadłużenia. Zawdzięczam to głównie pracy pracowników urzędu, na czele z panią skarbnik. Ale przecież powinien mieć pan doskonałą wiedzę, że wiele gmin znajduje się w okolicy 60 % zadłużenia. Po przekroczeniu tego progu w myśl ustawy włodarza zastępuje komisarz i rozpisywane są nowe wybory. Czy chce Pan Premier żeby w kolejnych latach Gminy przeżywały prawdziwe "dożynki" samorządowe?

Ma Pan Premier świadomość tego jak będzie wyglądała kwestia wykorzystania środków pochodzących z nowej unijnej perspektywy finansowej? Włodarze będą zastanawiali się nad tym jak spłacać kredyty, a nie nad tym gdzie i na co pozyskiwać środki unijne, na które należałoby zaciągać kolejne zobowiązania.

Obecnie żyjemy w kraju gdzie likwiduje się szkoły, sądy, zamyka posterunki. Oszczędza się na wszystkim.  Na koniec wychodzi koalicyjny PSL i „donośnie krzyczy” – Nic się nie stało, Polacy  nic się nie stało! Tak jak to miało miejsce w przypadku reformy emerytalnej? Walczyliśmy i wywalczyliśmy. A co? Ustępstwa. A jakie? Ano chyba takie o jakich mówił premier Pawlak wypowiadając się w temacie: co sądzi na temat przyszłości „emerytur”.

Panie Premierze nie może być tak, że znajduje Pan pieniądze na kilkaset fotoradarów, a nie ma pieniędzy na drogi. Ja zarządzam gminą, w której niektóre z dróg nadają się do zamknięcia. Wyboje na niektórych drogach mogłyby się okazać dużym problemem technicznym jakby w przyszłości w ogóle ktoś chciał te fotoradary ustawić. Niektóre z tych dróg należałoby zamknąć. A tam już gdzie jest kawałek „drogi” to planowane jest  wkopanie fotoradaru? A media rozpisują się na temat tego ile zarobi na tym skarb Państwa i planach w tym zakresie Pana Ministra Rostowskiego.

Z kwestią likwidacji sądów też nie do końca potrafię zrozumieć, po co? Dla jakich tych oszczędności to zamieszanie? I mój podziw dla polityki PSL-u, któremu tak jakby się na chwilę zapomniało, że jest w koalicji rządzącej i zbiera podpisy… przeciwko likwidacji sądów.  Mam tylko nadzieję, że tak jak w przypadku sądów, tak i w przypadku posterunków, również i tym razem współrządzący PSL ruszy zbierać podpisy przeciwko likwidacji posterunków.

Panie Premierze, widząc kierunki polityki centralnej względem samorządowej, i fakt, że rząd nie potrafi znaleźć realnych rozwiązań, a to co najlepiej mu wychodzi to zrzucanie obowiązków na nie, w poniedziałek prześlę  Panu pomysły rozwiązań dotyczących problemu bezpańskich psów i kotów. Lubię zwierzęta, ale dziś muszę się zastanawiać jak ludziom pomagać. Później jak mi zostanie to zajmę się psami.

W najbliższym okresie przekażę Panu także inne sugestie dotyczące problemów w samorządach i realne sposoby na ich rozwiązanie.

Panie Premierze, z punktu widzenia burmistrza, podziwiam Pana za spokój i optymizm. W sytuacji gdy ja boję się wszystkiego co związane z przyszłością samorządów. Zastanawiam się tylko, czy żeby otrzymać pomoc to nie powinnam zmienić obywatelstwa na greckie? Zanim przekaże pan kolejnych 6 mld Euro na pomoc dla Grecji niech Pan przeznaczy 1% tej sumy na moją Gminę. Będę wdzięczna. Obiecuję przeznaczyć te fundusze m. in. na gospodarkę odpadami, którą samorząd dostaje jako kolejny prezent od rządzących.

Musi Pan Panie Premierze wiedzieć, że wiele samorządów sobie nie poradzi z budżetem Pana ministra Rostowskiego. Bo jeżeli nawet niektóre samorządy nie przekroczą 60 % zadłużenia, to „dzięki” zadaniom jakie Rząd nałożył na Gminy, w mojej opinii, czeka je, w najlepszym wypadku, stagnacja  i tłumaczenie mieszkańcom, z czego to wynika. Pytanie czy ludzie będą to chcieli zrozumieć. Ja mam wątpliwości.

Panie Premierze dzisiaj nie każdy potrafi być „tak zaradny” jak bursztynowy chłopak z Gdańska. On sobie poradził. A co z pozostałymi? Możemy nie mieć takich ofiarodawców jak Grecy.

 

                                                                                    Z poważaniem

                                                                                    Dorota Łukomska

                                                                                    Burmistrz Stąporkowa


Podziel się
oceń
47
48

komentarze (18) | dodaj komentarz

ŚWIĘTO POLICJI

środa, 25 lipca 2012 9:22

 

Z okazji Święta Policji chciałabym złożyć serdeczne życzenia pomyślności wszystkim Jej funkcjonariuszom. Niech każdego dnia otacza Państwa spokój, który jest chyba najbardziej potrzebny w wykonywaniu trudnych obowiązków Policjanta.

Jako mieszkańcy zdajemy sobie sprawę, że nasze bezpieczeństwo jest w „Waszych rękach”. Wiemy, że to dzięki Waszej pracy, czasem przy narażaniu zdrowia i życia, możemy czuć się bezpieczni. Tego mamy pełną świadomość.

Głęboko wierzę, że w którymś momencie Wasza Formacja nie będzie musiała zastanawiać się nad przyszłymi emeryturami, niskimi poborami czy innymi problemami, które dotknęły Policje w ciągu ostatnich kilku lat. Boli mnie jako funkcjonariusza publicznego, ale i obywatela tego kraju gdy słyszę, że rządzący planują likwidację posterunków Policji. Moim prywatnym zdaniem moment, w którym zaczyna oszczędzać się na bezpieczeństwie Państwa może w którymś momencie źle skończyć się dla obywatela i kraju.

Ja mam w Gminie świetnego Komendanta. Wypada mi się jedynie cieszyć, że Pan Komendat Sławomir Majos sprawuje swoją służbę w Stąporkowie. Wiem, że jako mieszkańcy Gminy, w której sprawuje swój urząd mogę czuć się bezpieczna. Ale wiem też, z drugiej strony, ile trudu i wysiłku potrzeba, żeby tak wyglądała rzeczywistość z tym związana.

Wam Drodzy Policjanci życzę uśmiechu na każdy dzień i ciepła rodzinnego, tak bardzo ważnego dla Was, gdy po dniu ciężkiej służby wracacie do domu. Noście głowy wysoko podniesione do góry bo zasługujecie na dumę, szacunek i uznanie dla Waszej ciężkiej służby w niełatwej sytuacji w jakiej znaleźliście się przez ostatnie lata.

                                                                                      Wszystkiego dobrego !!!

 


Podziel się
oceń
22
45

komentarze (1) | dodaj komentarz

TOMASZ KURCBART RADNYM RADY MIEJSKIEJ W STĄPORKOWIE

poniedziałek, 23 lipca 2012 12:06

Serdecznie gratuluję Panu Tomaszowi Kurcbartowi wyboru na Radnego Rady Miejskiej w Stąporkowie.
To zaszczytne wyróżnienie jakim obdarzyli Pana mieszkańcy Gminy Stąporków na pewno napawa dumą i optymizmem. Ale to samo wyróżnienie jest również zobowiązaniem do pracy na rzecz naszej lokalnej społeczności.
Jest mi niezmiernie miło, że już niebawem, jako burmistrz Stąporkowa, będę mogła uczestniczyć w Pana uroczystym zaprzysiężeniu na Radnego Rady Miejskiej.
Życzę Panu samych sukcesów podczas pełnienia mandatu oraz radości z realizowanych zamierzeń w Radzie i życiu osobistym.

                                                                                                  Gratuluję!

                                                                          Dorota Łukomska


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (1) | dodaj komentarz

II Stąporkowski Piknik Artystyczny "Rodzina Rodzinie"

piątek, 20 lipca 2012 13:42

W imieniu Komitetu Organizacyjnego przy Parafii Wniebowzięcia NMP w Stąporkowie serdecznie zapraszam na II Stąporkowski Piknik Rodzinny „Rodzina Rodzinie”.
Patronat medialny nad imprezą objęły: Echo Dnia i Tygodnik Konecki.
W programie: występy artystyczne, park rozrywki dla dzieci, pokaz „Czarnej Floty”, i miła niespodzianka na zakończenie festynu.
Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na organizacje czasu wolnego dla dzieci z Gminy Stąporków.
Rozpoczęcie imprezy: najbliższa niedziela, gdz. 15:00, na Placu przy Kościele NMP w Stąporkowie.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

CYFROWA SZKOŁA W STĄPORKOWIE

czwartek, 12 lipca 2012 11:08

Szanowni Mieszkańcy,

 

W dniu 10 lipca br. przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy Pani Grażyny Niechciał podpisałam umowę z Wojewodą Świętokrzyskim Panią Bożentyną Pałką Korubą w ramach rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, tzw. „Cyfrowa szkoła”.

Całkowity koszt zakupu nowoczesnych  pomocy dydaktycznych wynosi 174 155 tys. brutto, a wkład własny Gminy 40 tys. zł. , co stanowi 22,97% kosztów kwalifikowanych zadania.


Podziel się
oceń
2
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 25 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  0  

WIRTUALNY SPACER PO GMINIE STĄPORKÓW

KALENDARZ

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    
http://www.wirtualnastrefa.pl/?mod=82&cPath=73_7389&t=iP

O MNIE

Najmłodszy burmistrz w Polsce.
Jestem mieszkanką Stąporkowa. Tutaj ukończyłam Szkołę Podstawową nr 1 i Liceum Zawodowe w ZSP im. Stanisława Staszica.
Obecnie jestem na ostatnim roku studiów doktoranckich na SGGW w Warszawie. Jestem autorką ponad 30 publikacji. W 2006r. ukończyłam kierunek: Ekonomia w zakresie kierowania procesami społecznymi na Politechnice Radomskiej. Dwa lata wcześniej obroniłam dyplom na Akademii Świętokrzyskiej na kierunku: Ekonomia - marketing, agrobiznes i zarządzanie w gospodarce żywnościowej. W 2000 roku uzyskałam dyplom pracownika administracyjno - biurowego.
W latach 2006 - 2009 pełniłam mandat radnej Rady Miejskiej w Stąporkowie. Dzięki Państwa zaufaniu i poparciu od 25 października 2009r. mam zaszczyt sprawować funkcję burmistrza Stąporkowa.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 55804
Wpisy
  • liczba: 99
  • komentarze: 1310
Galerie
  • liczba zdjęć: 58
Bloog istnieje od: 2751 dni

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to