Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 271 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
WIRTUALNY SPACER PO GMINIE STĄPORKÓW

Wizyta studyjna w Obwodzie Chmielnickim Ukrainy.

poniedziałek, 28 maja 2012 17:00

Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska była członkiem oficjalnej delegacji z województwa świętokrzyskiego, która w dniach 25 maja br. do 27 maja, na zaproszenie Ambasadora Ukrainy, przebywała z wizytą studyjną w Obwodzie Chmielnickim Ukrainy. W składzie delegacji obecni byli Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Włosowicz, Pan Andrzej Błachut - Rektor Wyższej Szkoły Umiejętności w Kielcach, były wojewoda świętokrzyski i były Senator RP Grzegorz Banaś, Radny Rady Powiatu Tomasz Zbróg, Radny Rady Gminy w Łącznej Mirosław Nyga, przedsiębiorca inż. Ryszard Żelazny, dziennikarz Polskiego Radia Kielce Pan Bartłomiej Zapała oraz przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Polsce.
    25 maja br. delegacja spotkała się z Przewodniczącym Obwodowej Administracji Państwowej w Obwodzie Chmielnickim Panem Wasyłem Jaduchą oraz Przewodniczącym Obwodowej Rady w Chmielnickim Panem Mykołoju Derykotem.
    Pan Wasył Jaducha podkreślił istotę ciągłej dbałości o budowanie zdrowych, dobrych relacji pomiędzy narodami Polski i Ukrainy. – Bez tych trwałych, ciepłych relacji i wpierania przez stronę Polską Ukrainy w dążeniu do wstąpienia do Unii Europejskiej decyzja o naszej akcesji „do zjednoczonej Europy” na pewno będzie trudniejsza – podkreślił Przewodniczący Jaducha. – Polska musi wspierać naszego wschodniego sąsiada w kwestiach akcesyjnych. Niewątpliwie Ukraina na członkostwo w Unii Europejskiej zasługuje. Cieszy mnie, że Pan Przewodniczący tak ciepło mówi o relacjach z polskim Konsulatem. Cieszy tym bardziej bowiem musimy pamiętać, że przed nami wielkie piłkarskie święto dla naszych krajów – EURO 2012. I trzeba abyśmy robili wszystko by to sportowe wydarzenie przyniosło wymierne korzyści. Korzyści na wielu płaszczyznach, tak dla Polski jak i Ukrainy. I głęboko w to wierzę, że tak będzie. Ale musimy się w tym zakresie wspierać i pomagać sobie wzajemnie – kończąc wypowiedź apelował eurodeputowany Jacek Włosowicz.
    Spotkanie w Chmielnickiej Obwodowej Radzie było też okazją do zapoznania się ze sposobem kształtowania i budowania polityki promocyjno – inwestycyjnej Obwodu Chmielnickiego. Każdy z uczestników spotkania, po jego zakończeniu, otrzymał specjalnie temu poświęcone opracowanie – prospekt inwestycyjno – promocyjnego Obwodu Chmielnickiego Ukrainy.
    Tego samego dnia delegacja spotkała się z Przewodniczącą Chmielnickiej Izby Przemysłowo – Handlowej – Panią Natalią Bieliakovą. Przewodnicząca na wstępie podkreślała „bardzo ciepłe i serdeczne” relacje pomiędzy Izbą, której przewodniczy, a polskim Konsulatem. – To współpraca warta podkreślenia na samym początku naszego spotkania – mówiła przewodnicząca. – Aktywizujemy współpracę z inwestorami. Wiemy, że potencjał naszego obwodu jest duży. Jesteśmy w 5tce największych inwestorów obwodu chmielnickiego. Mamy nadzieję, że dzięki dobrym relacjom z przedstawicielem Parlamentu Europejskiego – panem Jackiem Włosowiczem uda nam się wzmocnić relacje „ ze świętokrzyskim”. Chcemy korzystać z polskich doświadczeń. Mam nadzieję, że i nasze uczelnie będą coraz częściej znajdowały partnerów do współpracy w Polsce. Chciałabym podziękować Państwu za wizytę. Żywię nadzieję, że odnajdziecie tutaj perły chmielnicczyzny – podkreśliła pani przewodnicząca Natalia Bieliakova. Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska pogratulowała pani Przewodniczącej tak prężnie działającej instytucji, której przewodzi. – Pani zaangażowanie, pomysły i projekty, o których Pani mówi, a które zamierza pani realizować pokazują, że kobiety mogą być ważną częścią życia gospodarczo - politycznego. Jest Pani tego „żywym przykładem” – gratulując kończyła pani burmistrz Dorota Łukomska. Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Włosowicz zapewnił o gotowości do rozmów o konkretach takiej współpracy. - Jako politycy jesteśmy od tego by tego typu kontakty osobom zainteresowanym ułatwiać. Mamy być na wasze zawołanie – zawołanie przedsiębiorców. A nie odwrotnie – wskazał europoseł Jacek Włosowicz. Z kolei zastępca wojewody Pan Leonid Hural nawiązując do tej deklaracji poinformował, że na terenie obwodu zorganizowana ostatnio została konferencja międzynarodowa z udziałem trzech państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski. - Dodatkowo, zachęcając do współpracy z naszym obwodem chciałbym poinformować, że na naszym terenie, samego tylko obwodu chmielnickiego, działa ponad 200 film budowlanych. Na Ukrainie jest miejsce dla polskiego biznesu – podkreślił pan wojewoda Leonid Hural.
    Warto w miejscu tym podkreślić, że w spotkaniu brali również udział przedsiębiorcy z terenu obwodu chmielnickiego.
    Tego samego dnia delegacja udała się na spotkanie z gronem dydaktycznym Akademii Humanistyczno – Pedagogicznej. W trakcie spotkania Pani rektor Inna Szorobura przekazał do podpisania dla uczestnika spotkania – Pana Andrzeja Błachuta – Rektora Wyższej Szkoły Umiejętności – wstępny projekt współpracy pomiędzy uczelniami. Spotkanie z gronem pedagogicznym poprzedziła przygotowana przez studentów akademia.
    W sobotę 26 maja br., członkowie delegacji spotkali się z wykładowcami Uniwersytetu Narodowego w Chmielnicku. - Na Uniwersytecie kształci się 12 tysięcy studentów. Szkoła ma statut uczelni narodowej (przyp. odpowiednik naszej uczelni publicznej). Szkoła jest w 10-tce najwyżej plasowanych uniwersytetów na Ukrainie. Zależy nam na rozwijaniu stosunków międzynarodowych. Współpracujemy z 50 Uniwersytetami z całego świata. Na chwilę obecną szkoła ma podpisanych 12 umów z uczelniami polskimi, w tym z Politechniką Świętokrzyską. Przy uczelni działa Centrum Polsko – Ukraińskie – poinformował przybyłych gości Dziekan Uniwersytetu Pan profesor Drapak. Spotkanie to również stało się okazją do wstępnych rozmów i deklaracji dotyczących dalszej współpracy.
    Po spotkaniu na Uniwersytecie delegacja udała się na spotkanie z przedstawicielami Obwodowego Ośrodka Związku Polaków na Ukrainie. Również i to spotkanie poprzedziła specjalnie przygotowana na tę okoliczność akademia. Wizyta w Ośrodku Związku Polaków na Ukrainie była okazją do wspólnych rozmów na temat sytuacji Polaków na ziemi ukraińskiej oraz wypracowania wstępnych porozumień dotyczących współpracy pomiędzy eurodeputowanym Jackiem Włosowiczem, a przedstawicielami Polskiego Związku Polaków na Ukrainie.
    W drodze powrotnej delegacja miała możliwość dwugodzinnego pobytu w Kamieńcu Podolskim i zwidzenia tego uroczego, historycznego miejsca. Przejeżdżając przez Lwów z kolei była możliwość krótkiego przyjrzenia się wybudowanemu na EURO 2012 stadionowi piłkarskiemu we Lwowie. 
   


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (959) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 25 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  0  

WIRTUALNY SPACER PO GMINIE STĄPORKÓW

KALENDARZ

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
http://www.wirtualnastrefa.pl/?mod=82&cPath=73_7389&t=iP

O MNIE

Najmłodszy burmistrz w Polsce.
Jestem mieszkanką Stąporkowa. Tutaj ukończyłam Szkołę Podstawową nr 1 i Liceum Zawodowe w ZSP im. Stanisława Staszica.
Obecnie jestem na ostatnim roku studiów doktoranckich na SGGW w Warszawie. Jestem autorką ponad 30 publikacji. W 2006r. ukończyłam kierunek: Ekonomia w zakresie kierowania procesami społecznymi na Politechnice Radomskiej. Dwa lata wcześniej obroniłam dyplom na Akademii Świętokrzyskiej na kierunku: Ekonomia - marketing, agrobiznes i zarządzanie w gospodarce żywnościowej. W 2000 roku uzyskałam dyplom pracownika administracyjno - biurowego.
W latach 2006 - 2009 pełniłam mandat radnej Rady Miejskiej w Stąporkowie. Dzięki Państwa zaufaniu i poparciu od 25 października 2009r. mam zaszczyt sprawować funkcję burmistrza Stąporkowa.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Wpisy
  • liczba: 99
  • komentarze: 1310
Galerie
  • liczba zdjęć: 58
Bloog istnieje od: 2751 dni

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to