Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 994 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
WIRTUALNY SPACER PO GMINIE STĄPORKÓW

JAK SKUTECZNIE DORŻNĄĆ SAMORZĄD. CZYLI SŁOW KILKA O SYTUACJI W GMINACH.

niedziela, 09 września 2012 11:59
Skocz do komentarzy

                                                                  Stąporków, dn. 8 września 2012 r.

 

                                                                               Szanowny Pan

                                                                               Donald Tusk

                                                                               Prezes Rady Ministrów RP

 

Szanowny Panie Premierze,

 

Zwracam się z prośbą o rozpoczęcie polityki wspierania, a nie jak to ma miejsce obecnie, nakładania na samorządy kolejnych zadań, z którymi Gminy za chwilę przestaną sobie radzić.

Nie możemy ludziom kazać żyć w kraju, w którym wójt czy burmistrz myśli jak znaleźć pieniądze na bezpańskie psy i koty, w sytuacji gdy za chwilę może zacząć brakować funduszy na realną pomoc dla dzieci czy samotnych matek.

Dziś bowiem oddanie psa do schroniska kosztuje Gminę 1500 złotych. A wie Pan Premier ile pomoc społeczna przeznacza na pomoc dla 5-osobowej rodziny? I wie Pan Premier co jest problemem? To, że na psa i kota muszę znaleźć środki. Bo również psu i kotu gwarantują to jasne przepisy. Zgoda. Szkoda tylko, że później spać po nocach nie mogę, bo zastanawiam się gdzie znajdę środki na pomoc ubogim i potrzebującym mieszkańcom Gminy.

I w tej całej sytuacji wypada mi się jedynie cieszyć, że Gmina, której jestem burmistrzem ma 34% zadłużenia. Zawdzięczam to głównie pracy pracowników urzędu, na czele z panią skarbnik. Ale przecież powinien mieć pan doskonałą wiedzę, że wiele gmin znajduje się w okolicy 60 % zadłużenia. Po przekroczeniu tego progu w myśl ustawy włodarza zastępuje komisarz i rozpisywane są nowe wybory. Czy chce Pan Premier żeby w kolejnych latach Gminy przeżywały prawdziwe "dożynki" samorządowe?

Ma Pan Premier świadomość tego jak będzie wyglądała kwestia wykorzystania środków pochodzących z nowej unijnej perspektywy finansowej? Włodarze będą zastanawiali się nad tym jak spłacać kredyty, a nie nad tym gdzie i na co pozyskiwać środki unijne, na które należałoby zaciągać kolejne zobowiązania.

Obecnie żyjemy w kraju gdzie likwiduje się szkoły, sądy, zamyka posterunki. Oszczędza się na wszystkim.  Na koniec wychodzi koalicyjny PSL i „donośnie krzyczy” – Nic się nie stało, Polacy  nic się nie stało! Tak jak to miało miejsce w przypadku reformy emerytalnej? Walczyliśmy i wywalczyliśmy. A co? Ustępstwa. A jakie? Ano chyba takie o jakich mówił premier Pawlak wypowiadając się w temacie: co sądzi na temat przyszłości „emerytur”.

Panie Premierze nie może być tak, że znajduje Pan pieniądze na kilkaset fotoradarów, a nie ma pieniędzy na drogi. Ja zarządzam gminą, w której niektóre z dróg nadają się do zamknięcia. Wyboje na niektórych drogach mogłyby się okazać dużym problemem technicznym jakby w przyszłości w ogóle ktoś chciał te fotoradary ustawić. Niektóre z tych dróg należałoby zamknąć. A tam już gdzie jest kawałek „drogi” to planowane jest  wkopanie fotoradaru? A media rozpisują się na temat tego ile zarobi na tym skarb Państwa i planach w tym zakresie Pana Ministra Rostowskiego.

Z kwestią likwidacji sądów też nie do końca potrafię zrozumieć, po co? Dla jakich tych oszczędności to zamieszanie? I mój podziw dla polityki PSL-u, któremu tak jakby się na chwilę zapomniało, że jest w koalicji rządzącej i zbiera podpisy… przeciwko likwidacji sądów.  Mam tylko nadzieję, że tak jak w przypadku sądów, tak i w przypadku posterunków, również i tym razem współrządzący PSL ruszy zbierać podpisy przeciwko likwidacji posterunków.

Panie Premierze, widząc kierunki polityki centralnej względem samorządowej, i fakt, że rząd nie potrafi znaleźć realnych rozwiązań, a to co najlepiej mu wychodzi to zrzucanie obowiązków na nie, w poniedziałek prześlę  Panu pomysły rozwiązań dotyczących problemu bezpańskich psów i kotów. Lubię zwierzęta, ale dziś muszę się zastanawiać jak ludziom pomagać. Później jak mi zostanie to zajmę się psami.

W najbliższym okresie przekażę Panu także inne sugestie dotyczące problemów w samorządach i realne sposoby na ich rozwiązanie.

Panie Premierze, z punktu widzenia burmistrza, podziwiam Pana za spokój i optymizm. W sytuacji gdy ja boję się wszystkiego co związane z przyszłością samorządów. Zastanawiam się tylko, czy żeby otrzymać pomoc to nie powinnam zmienić obywatelstwa na greckie? Zanim przekaże pan kolejnych 6 mld Euro na pomoc dla Grecji niech Pan przeznaczy 1% tej sumy na moją Gminę. Będę wdzięczna. Obiecuję przeznaczyć te fundusze m. in. na gospodarkę odpadami, którą samorząd dostaje jako kolejny prezent od rządzących.

Musi Pan Panie Premierze wiedzieć, że wiele samorządów sobie nie poradzi z budżetem Pana ministra Rostowskiego. Bo jeżeli nawet niektóre samorządy nie przekroczą 60 % zadłużenia, to „dzięki” zadaniom jakie Rząd nałożył na Gminy, w mojej opinii, czeka je, w najlepszym wypadku, stagnacja  i tłumaczenie mieszkańcom, z czego to wynika. Pytanie czy ludzie będą to chcieli zrozumieć. Ja mam wątpliwości.

Panie Premierze dzisiaj nie każdy potrafi być „tak zaradny” jak bursztynowy chłopak z Gdańska. On sobie poradził. A co z pozostałymi? Możemy nie mieć takich ofiarodawców jak Grecy.

 

                                                                                    Z poważaniem

                                                                                    Dorota Łukomska

                                                                                    Burmistrz Stąporkowa

Podziel się
oceń
47
48


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 26 września 2013 14:01

  też bym miała żal i pretensje gdyby ktoś z moich znajomych stracił pracę. Urząd Miejski i burmistrz nie jest od zatrudniania tylko po to by zmniejszyło się bezrobocie. a najczęściej tak się dzieje, że włodarze zatrudniają nadmiar ludzi w Urzędach by znaleźć poparcie w wyborach ale to nie o to chodzi. jak widać ja nie zatrudniłam nikogo za zwolnionych pracowników. jedynie na zlikwidowane stanowisko zastępcy powołałam 2 asystentów, którzy zgodnie z przepisami mogą pracować na czas trwania kadencji burmistrza. stan zatrudnienia w Urzędzie zdecydowanie został zmniejszony. a skoro na zwolnione stanowiska nie zatrudniono nowych to o czym to może świadczyć jak nie o wcześniejszym nadmiarze pracowników? Proszę przypomnieć sobie co mówiłam w kamp. wyborczej o strukturze Urzędu. Mieszkańcy gminy wybierając mnie wiedzieli, że zamierzam przyjrzeć się strukturze organizacyjnej UM.

  autor d.

 • dodano: 26 września 2013 11:33

  jesteśmy jedną z najmniej zadłużonych gmin w województwie. mamy jedynie niecałe 30 % zadłużenia, a pozostałe gminy ponad 50%. wydaje mi się, że nie rozumie Pani pojęcia zadłużenie. Gmina nie przegrała żadnej sprawy w Sądzie Pracy, przypomnę, że pracownicy wystąpili w pozwie o przywrócenie do pracy. nikt z osób zwolnionych nie został przywrócony przez Sąd do pracy. więc wprowadza Pani w błąd innych pisząc kłamstwa. mogę rozumieć Pani emocje, faktycznie zostały zlikwidowane etaty w Urzędzie, ale w naszym Urzędzie tak jak w wielu innych był przerost zatrudnienia. burmistrz nie ma zastępcy ale ma asystenta. w gminie Końskie burmistrz ma 2 zastępców i asystenta. dodam, że asystent, to osoba która jest zatrudniana wyłącznie na kadencję burmistrza. jeśli chodzi o reportaż w tvn to niech sobie sama odpowie Pani na pytanie czy to burmistrz nagrywał reportaż. proszę mieć żal do tvn w jaki sposób przedstawili gminę.to są media :) pozdrawiam

  autor d.

 • dodano: 06 września 2013 13:27

  "przyganiał kocioł garnkowi a sam smoli" - powyższej wypowiedzi inaczej podsumować się nie da. "Bursztynowy chłopak z Gdańska" radzi sobie podobnie jak "bursztynowa Pani ze Stąporkowa" - on na szczeblu centralnym, Pani na samorządowym.
  Widzi Pani problemy w kraju, ale dobrze byłoby, gdyby przede wszystkim zajęła się Pani "własnym podwórkiem".
  List ciekawy, szkoda tylko, że ma na celu tylko zbijanie kapitału politycznego przez jego autorkę. Zamiast pisać listy otwarte, które de facto do niczego nie prowadzą (och, przepraszam, zapomniałam, że dzięki temu Pani Łukomska znowu mogła "zaistnieć" w mediach) radziłabym pomyśleć, jak zlikwidować zadłużenie własnej gminy. Fakt, że jest Pani najmłodszym burmistrzem w Polsce nie jest ani powodem do dumy, ani wymówką dla Pani nieudanych działań. Zgadza się Pani na podwyższenie pensji do 10 tys. argumentując, że 8 tys. to były "niegodne zarobki". Ciekawa jestem, czy wielodzietne rodziny, utrzymujące się czasem z jednej pensji albo z zasiłku też uznałoby 8 tys. za niegodne zarobki?! Wstyd, zwłaszcza z uwagi na stopę bezrobocia w gminie i jej zadłużenie. Puste hasła nie wystarczą, liczą się działania. Na brak pieniędzy Pani narzeka, ale zatrudniać "asystentki" to Pani potrafi, likwidując przy tym całe wydziały urzędu gminy, by potem przegrywać procesy o nieuzasadnione zwolnienie (czyżby prawnika tez Pani zwolniła, że nie mogła z nim skonsultować swojej decyzji?) Rozumiem, że losy kilkunastu rodzin osób zwolnionych nie są już istotne? Rozumiem, że promocja gminy jest ważniejsza? Aż trzeba kolejną osobę z godnymi zarobkami zatrudniać? Fakt, po Pani wypowiedziach dla pewnego programu w TVN, gdzie pokazała Pani Stąporków jako zagłębie "bezrobocia, głupoty i debilizmu" reputacja gminy rzeczywiście "trochę" ucierpiała. Nie wydaje mi się, aby najpiękniejsze miejsca w Gminie to stare bloki z jakimś praniem w tle, a jej wizytówką byli ludzie zrezygnowani, którzy nawet nie umieją wysłowić się przed kamerą bez użycia odpowiednich "przecinków". Nie wydaje mi się, abym mieszkała w takim miejscu! Jeszcze więcej takich programów, a nawet wystawy w Brukseli nie pomogą!

  autor Studentka

 • dodano: 04 stycznia 2013 15:30

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/36205-panie-premierze-nie-moze-byc-tak-ze-znajduje-pan-pieniadze-na-kilkaset-fotoradarow-a-nie-ma-pieniedzy-na-drogi

  autor d.

 • dodano: 23 września 2012 15:54

  "souveniry rządowe" zrzucane na samorządy powinny nieść za sobą pieniądze z Centrali :)Pozdrawiam

  autor d.

 • dodano: 22 września 2012 18:16

  Tylko siadac i plakac. A to nieszczescie sie zrobilo - pieniedzy nie dali. Burgermisterkowania sie zachcialo, szastania kasa na prawo i lewo. A na podniesienie pensyjki starczylo? Populistyczne lamentowanie w obronie biednych. To po co w ogole jest samorzad lokalny skoro wina obarczasz kobieto centrale? Czekam na odpowiedz.

  autor Radny z poza gminy

 • dodano: 15 września 2012 23:00

  Może czas na jakąś kontrolę NIKu która pokaże jak gospodaruje się P. Burmistrz i ile kasy poszło na bezsensownie przegrane procesy...

  autor agnieszka

 • dodano: 14 września 2012 11:00

  Tylko młodość jest dostatecznie odważna, by mówić głośno prawdę? Brawa dla Pani burmistrz!!! Wielkie wyrazy uznania! Trzeba brać sprawy we własne ręce! Nie wolno ignorować głupoty, nepotyzmu i łamania prawa na najwyższych szczeblach władzy! Przeciwnie - im wyższy szczebel tym kontrola i brak przyzwolenia na nieprawidłowości powinny być większe!

  autor Wiktorinoc

  blog: http://wiktorinoc.blogspot.com

 • dodano: 14 września 2012 10:08

  popieram młodą p.Burmistrz,mieszkańcy powinni być dumni z niej ,serdecznie pozdrawiam

  autor andrzejf13

 • dodano: 13 września 2012 23:04

  Brawa za PRAWDZIWA odwage. Chyle czola przed Pania Burmistrz.

  autor laguna

 • dodano: 13 września 2012 22:58

  Troska Pani Burmistrz o interesy Gminy jest godna najwyższego uznania. Moim skromnym zdaniem, Mieszkańcy Stąporkowa mogą być z Pani dumni.Mieszkam w dużym portowym mieście i przyznam szczerze że trochę im zazdroszczę takiego Włodarza.Pozdrawiam i życzę POWODZENIA oraz WYTRWAŁOŚCI

  autor Abuelo

 • dodano: 13 września 2012 22:05

  Brawo Pani Burmistrz!

  autor eddy

 • dodano: 12 września 2012 21:16

  Z tego co pamiętam radni w stąporkowie jakiś misiąc temu klepneli P. Burmistrz sporą podwyżkę...

  autor Miejscowy

 • dodano: 11 września 2012 20:37

  Koszt utrzymania psa w hotelu -600zl miesięczne, Koszt oddania psa do schroniska -1500 zł. W schroniskach jest brak miejsc dla psiakow więc dniowka za psa w hotelu to 20 zł. ABSURD

  autor d.

 • dodano: 11 września 2012 10:37

  A może zamiast na bzdurne koncerty organizowanych przez miasto przeznaczyć kasę na cele o których Pani wspomina jakieś priorytety są nie mam kasy to się nie bawię. Pani chyba nie ma pojęcia o ekonomii i o zarabianiu pieniędzy przez miasto

  autor ekspert

 • dodano: 11 września 2012 9:45

  Wszedłem tutaj przez news z portalu informacyjnego. Zwykle nie pozostawiam komentarzy, ale Tej Pani należą się słowa uznania; po prostu. Z pewnością nie zabraknie ludzi utyskujących na to i owo, nie wszyscy muszą też popierać każdy z wątków listu (chętnie przeczytałbym go w wersji pierwotnej), jednak najważniejsze jest to, że Pani burmistrz wychodzi przed szereg. Przed szereg ludzi administrujących jednostkami samorządu i ma odwagę przynajmniej oficjalnie wyrazić swój punkt widzenia, przedstawić swoje propozycje, współpracować z wyższymi szczeblami władzy. Nie podporządkowując się biernie, nie zasłaniając się zwierzchnikami. Czy człowiek zostając burmistrzem, przestaje być obywatelem państwa na rzecz którego pracuje? Mam nadzieję, że za jakiś czas da Pani znać o odpowiedzi na Pani list. Najważniejsze, to działać. Wytrwałości.

  autor niebierny

 • dodano: 10 września 2012 22:32

  Jak najbardziej popieram!
  Zaciekawiło mnie jednak na co idzie az 1500 zl!!!! na pomoc dla psa czy kota !? To jakis skandal! Co sklada sie dokladnie na takie wysokie oplaty? jestem jak najbardziej za pomoca dla zwierzat, ale tyle pieniedzy ?! Na co o idzie?
  Pozdrawiam
  A.

  autor agnieszka

 • dodano: 10 września 2012 20:10

  Ale ze zwieszeniem pensji burmistrza samorząd sobie poradzi???

  autor niewierny

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  55 018  

WIRTUALNY SPACER PO GMINIE STĄPORKÓW

KALENDARZ

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
http://www.wirtualnastrefa.pl/?mod=82&cPath=73_7389&t=iP

O MNIE

Najmłodszy burmistrz w Polsce.
Jestem mieszkanką Stąporkowa. Tutaj ukończyłam Szkołę Podstawową nr 1 i Liceum Zawodowe w ZSP im. Stanisława Staszica.
Obecnie jestem na ostatnim roku studiów doktoranckich na SGGW w Warszawie. Jestem autorką ponad 30 publikacji. W 2006r. ukończyłam kierunek: Ekonomia w zakresie kierowania procesami społecznymi na Politechnice Radomskiej. Dwa lata wcześniej obroniłam dyplom na Akademii Świętokrzyskiej na kierunku: Ekonomia - marketing, agrobiznes i zarządzanie w gospodarce żywnościowej. W 2000 roku uzyskałam dyplom pracownika administracyjno - biurowego.
W latach 2006 - 2009 pełniłam mandat radnej Rady Miejskiej w Stąporkowie. Dzięki Państwa zaufaniu i poparciu od 25 października 2009r. mam zaszczyt sprawować funkcję burmistrza Stąporkowa.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 55018
Wpisy
 • liczba: 99
 • komentarze: 1310
Galerie
 • liczba zdjęć: 58
Bloog istnieje od: 2625 dni

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to